Courts

NOVEMBER, 2014 – EDITION

DISTRIBUTION OF MAGISTRATES

NAIROBI PROVINCE

SUPREME COURT

Registrar                                                     Esther Nyaiyaki

Deputy Registrars                                  Lucy Njora              –         Senior Principal Magistrate

                                                                        Anne Asuga

 

COURT OF APPEAL

Registrar                                                   Moses K. Serem          –        Senior Principal Magistrate

Deputy Registrars                               Paul K. Rotich              –       Principal Magistrate

                                                                       Hellen Onkwani           –       Ag. SeniorResident Magistrate

HIGH COURT

Registrar                                                   Judith Omange                   –       Senior Principal Magistrate

Office of the RHC                                 Jane Kemunto Ocharo        –       Resident Magistrate

INDUSTRIAL COURT

Registrar                                                   Kennedy L. Kandet               –       Principal Magistrate

Deputy Registrar                                  Eunice Cherotich Kimaiyo   –       Resident Magistrate

MAGISTRATES COURTS

Registrar                                                   Peter M. Mulwa                     –        Senior Principal Magistrate

Asst. Registrars                                   Barbara Ojoo                          –        Ag. Senior Principal Magistrate

                                                                      Caroline Kabucho                  –        Principal Magistrate

JUDICIAL SERVICE COMMISSION

Registrar                                                 Wilfrida Mokaya   –        Senior Principal Magistrate

Deputy Registrar                                  John Tamar          –        Ag. Principal Magistrate

OFFICE OF THE CHIEF JUSTICE

  1. Kennedy Bidali                           –           Senior Principal Magistrate – DR/Ombudsperson
  2. Sarapai Lyna Nafuna                –          Ag. Senior Resident Magistrate
  3. Daisy Jepkemboi Mosse           –          Resident Magistrate
  4. Gilbert Omuyaku Shikwe         –          Resident Magistrate
  5. Herbert Inonda Mwendwa      –          Resident Magistrate

OFFICE OF THE CHIEF REGISTRAR

  1. Julie Oseko                                 –           Senior Principal Magistrate – JPIP
  2. Antony Mwicigi                         –           Ag. Principal Magistrate
  3. Becky Mulemia Cheloti            –           Resident Magistrate

OFFICE OF THE PRINCIPAL JUDGE

Lilian Arika                                           –           Ag. Senior Principal Magistrate

COMMUNITY SERVICE ORDERS

Benjamin A. Mitullah                         –           Principal Magistrate

JUDICIARY TRAINING INSTITUTE/TRANSFORMATION SECRETARIAT

  1. Teresia Matheka                       –            Chief Magistrate
  2. Clarence Otieno                        –           Ag. Principal Magistrate
  3. Angela Njeri Thuku                  –           Senior Resident Magistrate

MILIMANI LAW COURTS                                                          

Deputy Registrars

  1. Jacob ole Kipury                   –         Chief Magistrate – DR HC CA
  2. Reuben Nyakundi                –          Chief Magistrate – DR HC COM & ADM –  Judge nominee
  3. Asenath Ongeri                     –         Chief Magistrate – DR Const. & Jud Rev -Judge nominee
  4. Antony Ndungu                    –         Chief Magistrate– DR HC Civil – Judge nominee
  5. Evans Makori                        –         Ag. Chief Magistrate DR Land & Env Div
  6. Lucy Mutai                             –        Ag. Chief MagistrateDR  Family Div
  7. Dolphine Okundi                  –        Ag. Chief Magistrate – DR Criminal
  8. Dominica Nyambu               –        Senior Principal Magistrate – DR  COM & ADM
  9. Rose A. A. Otieno                 –        Senior Principal Magistrate – DR Dismissals
  10. Letizia M. Wachira              –        Principal Magistrate – DR Land & Env Div.
  11. Vincent Kibichi Kiptoon    –        Ag. Senior Resident Magistrate – DR Family
  12. Moses Wanyonyi Wanjala –        Resident Magistrate – DR Const. & Jud Rev
  13. Fatuma Mwanza Rashid    –        Resident Magistrate – DR HC Civil

Chief Magistrates’ Court

  1. Hannah Njeri Ndungu         –          Chief Magistrate  (Court 1)
  2. Kiarie Waweru Kiarie           –         Chief Magistrate  – Judge nominee
  3. Daniel Ochenja                      –          Ag. Chief Magistrate
  4. Lucy Mbugua                         –          Senior Principal Magistrate
  5. Enock Cherono                      –          Senior Principal Magistrate
  6. Elena Gathoni Nderitu         –         Ag. Senior Principal Magistrate
  7. Joseph Karanja                      –         Principal Magistrate
  8. Eddah Savai Agande             –         Resident Magistrate
  9. Miriam Mugure Peter           –         Resident Magistrate
  10. Hannah Wamuyu Wanderi  –        Resident Magistrate

Anti-Corruption Court

  1. Doreen Mulekyo                     –           Ag. Chief Magistrate
  2. Peter Ndwiga                           –           Ag. Senior Principal Magistrate

Traffic Court

  1. Benson Musyoki Nzakyo       –           Ag. Principal Magistrate
  2. Electer Akoth Riany               –           Resident Magistrate

Childrens’ Court

  1. Esther Boke                              –           Principal Magistrate
  2. Faith K. Munyi                         –           Ag. Principal Magistrate
  3. Derrick Khaemba Kuto          –           Ag. Senior Resident Magistrate
  4. Anne Wanjiku Nyoike            –           Ag. Senior Resident Magistrate
  5. Zipporah Wawira Gichana    –           Resident Magistrate

CITY COURT

  1. Theresa Murigi                           –           Senior Principal Magistrate
  2. Joe Mkutu Omido                      –           Ag. Principal Magistrate
  3. Margaret Wangare Kurumbu  –           Resident Magistrate

MILIMANI COMMERCIAL COURT

  1. Mary Anne Murage                    –            Chief Magistrate
  2. Charles Obulutsa                        –           Ag. Chief Magistrate
  3. Roselyne Oganyo                        –           Senior Principal Magistrate
  4. Teresia Ngugi                              –           Senior Principal Magistrate
  5. Mary G. Chepseba                      –           Senior Principal Magistrate
  6. Abdulgadir R. Lorot                   –          Ag. Senior Principal Magistrate
  7. Stella Atambo                              –          Principal Magistrate
  8. Daniel Ole Keiwua                      –         Principal Magistrate
  9. Timothy Nchoe Sironka            –          Ag. Senior Resident Magistrate
  10. Maisy P. Chesang                       –          Ag. Senior Resident Magistrate
  11. Leah Wandia Kabaria                –          Resident Magistrate
  12. Irene Wangui Gichobi               –          Resident Magistrate
  13. Sheikh A. Omar                           –         Deputy Chief Kadhi

MAKADARA LAW COURTS

  1. Emily Ominde                              –        Chief Magistrate
  2. Timothy O. Okello                       –        Senior Principal Magistrate
  3. Victor Ndururu                            –        Senior Principal Magistrate
  4. Carolyne Ocharo                         –         Principal Magistrate
  5. Eunice Kagure Nyutu                 –         Ag. Principal Magistrate
  6. Emily Nyongesa Nafula              –        Ag. Senior Resident Magistrate
  7. Linda Chebichii Kosgei               –        Resident Magistrate
  8. Alice Wambui Macharia             –        Resident Magistrate
  9. William Otieno Oketch               –        Resident Magistrate

KIBERA LAW COURTS

  1. Anne C. Onginjo                           –        Chief Magistrate (Court 1)
  2. Judith Wanjala                             –        Chief Magistrate
  3. Bernard Ochoi                              –        Ag. Senior Principal Magistrate
  4. Elizabeth Nyarangi Juma           –        Ag. Senior Principal Magistrate
  5. Lucas O. Onyina                           –        Ag. Senior Principal Magistrate
  6. Tito Maoga Gesora                       –        Principal Magistrate
  7. Ase Meresia Opondo                    –        Ag. Principal Magistrate
  8. Bryan Khaemba Mandila            –        Ag. Senior Resident Magistrate
  9. Charles Nchore Ondiek               –        Resident Magistrate
  10. Ishaq Abduljabar Hussein          –        Kadhi II

NYANZA PROVINCE

KISUMU LAW COURTS

  1. Lucy Gitari                                      –           Chief Magistrate
  2. Thomas Obutu Atanga                 –           Principal Magistrate
  3. Phylis Lusuah Shinyanda            –           Ag. Principal Magistrate – JMVB  pending
  4. Ezekiel Angaga Obina                  –           Ag. Principal Magistrate
  5. Harrison Adika Musa Sajide       –           Ag. Senior Resident Magistrate
  6. Nobert Obunde Okumu               –           Resident Magistrate – Resigned
  7. Angeline Achieng A. Odawo        –           Resident Magistrate
  8. Sukyan Omar                            –           Principal Kadhi – (on study leave)
  9. Mursal Mohamed Sizi                 –           Kadhi II
  10. Jared Orina Sala                        –           Resident Magistrate
  11. Carolyne Naliaka Njalale            –           Resident Magistrate

 

WINAM LAW COURTS

 

1.           Bernard Kasavuli                      –             Ag. Senior Resident Magistrate

 

 

MASENO LAW COURTS         

 

  1.          Bernard O. Ochieng                   –           Ag. Senior Principal Magistrate
  2. Millicent Chepkurui Nyigei          –           Resident Magistrate

                       

SIAYA LAW COURTS

 

  1. Hazel Wandere                          –          Principal Magistrate
  2. Ms. Celesa Asis Okore              –           Ag. Principal Magistrate – JMVB pending
  3. Jared Nyangena Sani                 –           Ag. Senior Resident Magistrate
  4. Simon Kimani Mburu                  –           Resident Magistrate

 

BONDO LAW COURTS

 

  1. Charles Ariba Kutwa                  –           Ag. Principal Magistrate
  2. Margaret Nafula Makokha           –           Ag. Senior Resident Magistrate

 

UKWALA LAW COURTS

 

  1. Robert M. Oanda                       –           Ag. Principal Magistrate
  2. Claire Nanjala Wanyama            –           Resident Magistrate

 

NYANDO LAW COURTS

 

  1. Dorah Chepkwony                     –           Senior Principal Magistrate – Judge nominee
  2. Bethwel Kimutai Matata             –           Ag. Senior Resident Magistrate
  3. Paul Matanda Wechuli                –           Resident Magistrate

 

TAMU LAW COURTS

 

  1. Sammy AswaniOpande             –           Ag. Senior Resident Magistrate
  2. Maureen Cherono Nyigei            –           Resident Magistrate

 

HOMA-BAY LAW COURTS

 

  1. Patricia Gichohi                         –           Chief Magistrate
  2. Paul Mutia Mayova                    –           Ag. Senior Resident Magistrate
  3. Nelly Wangechi Kariuki              –           Resident Magistrate

 

MBITA LAW COURTS

 

  1. Samson Ongeri Omwenga          –            Ag. Principal Magistrate

 

NDHIWA LAW COURTS

 

  1. Bernard Obae Omwansa            –           Ag. Principal Magistrate
  2. Bernard Kipyegon Rugut –          Resident Magistrate

 

MIGORI LAW  COURTS

 

  1. David Kemei                             –           Senior Principal Magistrate
  2. Edwin Nyaga Muriuki                 –            Ag. Principal Magistrate
  3. Phoebe Yiswa Kulecho              –           Resident Magistrate
  4. Lucy Khahendi Sindani               –           Resident Magistrate
  5. Adan Ibrahim Tullu                     –           Kadhi II
  6. Purity Chepkorir Koskey             –           Ag. Senior Resident Magistrate
  7. Joselyn Rino Kimeto                  –           Resident Magistrate

 

RONGO LAW COURTS

 

 

OYUGIS LAW COURTS

 

  1.        George M.A. Ong’ondo               –           Ag. Chief Magistrate

2.         Joy Shiundu Wesonga                –           Ag. Senior Resident Magistrate

  1.  Lawrence Kyasya Mwendwa      –           Resident Magistrate

 

 

KISII LAW COURTS

 

  1. John N. Muniu                              –                                                 Ag. Chief Magistrate
  2. Samuel Kibet Sambu                 –           Principal Magistrate
  3. Gilbert K. Too                            –           Senior Resident Magistrate  –  JMVB pending
  4. Ruth B. Nabwire Maloba            –           Ag. Principal Magistrate  –  JMVB pending
  5. Lucy Chebet Kaittany                 –           Ag. Senior Resident Magistrate
  6. Vincent Mugendi Nyaga             –           Resident Magistrate
  7. Symphie Nekesa Makila             –           Resident Magistrate

 

NYAMIRA  LAW COURTS

 

  1. Nicholas N. Njagi                      –           Principal Magistrate

2.         Joseph Were                             –           Senior Resident Magistrate

  1. Isabela Nekesa Barasa              –           Resident Magistrate

 

OGEMBO LAW COURTS

 

1          Naomi Wairimu                          –            Ag. Principal Magistrate

  1. Caroline R.T. Ateya                    –           Resident Magistrate

    

KEROKA  LAW COURTS

 

  1. Calestous Sindani Nambafu       –           Ag. Principal Magistrate
  2. Racheal Njoki Kahara                –           Resident Magistrate

 

 

 

KEHANCHA  LAW  COURTS

 

  1. Charles Mwaniki Kamau-           Ag. Senior Resident Magistrate
  2. Rosaline Adhiambo Aganyo        –            Resident Magistrate

 

 

WESTERN   PROVINCE:

 

KAKAMEGA LAW COURTS

 

  1. Susan M. Shitubi                       –           Chief Magistrate

2.          Pamela Achieng                           –                                             Ag. Principal Magistrate

  1. James Ongondo                        –           Ag. Principal Magistrate

4           Caroline  J. Kendagor                   –           Ag. Senior Resident Magistrate

  1. Felix Makoyo Omweri                  –            Resident Magistrate
  2. Dennis Onyango Ogal                 –             Resident Magistrate
  3. Wilson Rading Outa                     –             Resident Magistrate
  4. Sheikh Shaban Issa Muhammed-            Kadhi II

 

MUMIAS  LAW COURTS

 

  1. Lily M. Nafula                            –          Senior Principal Magistrate
  2. Solomon K. Ngetich                   –           Ag. Senior Resident Magistrate
  3. Grace Nasike Sitati                    –           Resident Magistrate

 

BUTERE LAW COURTS

 

  1. Everlyne S.A. Olwande              –            Ag. Senior Principal Magistrate
  2. Maureen Iberia Shimenga           –           Resident Magistrate

 

 

BUTALI LAW COURTS

 

  1. Maureen Lambisia Nabibya         –          Ag. Senior Resident Magistrate
  2. Tony Kipkorir a.k.a. Tony Kwambai –       Resident Magistrate

 

VIHIGA LAW COURTS

 

  1. Grace Mmasi                             –           Ag. Senior Principal Magistrate
  2. Susan Njeri Mwangi                   –            Ag. Senior Resident Magistrate

 

 

HAMISI LAW COURTS

 

  1. Julius K. Ng’arng’ar                    –           Senior Principal Magistrate
  2. Evans W. Muleka                       –           Ag. Senior Resident Magistrate

 

 

BUNGOMA LAW  COURTS

 

1.         Rachel Ngetich                          –           Ag. Chief Magistrate

  1. Stephen O. Mogute                    –           Ag. Senior Principal Magistrate
  2.          Christopher L. Yalwala                –          Ag. Principal Magistrate
  3. Peter Nyagaka Areri                   –          Ag. Principal Magistrate
  4. Innocent Toyo Maisiba               –           Ag. Principal Magistrate  – JMVB pending
  5. Martha Awidhi Agutu                  –           Resident Magistrate
  6. Daisy Chebet Mutai                   –           Resident Magistrate
  7. Lynet A. Olel                             –           Resident Magistrate
  8. Sebastian G.O. Ratori                –           Kadhi I

 

WEBUYE  LAW COURTS

 

  1. William Chepseba                      –           Ag. Chief Magistrate
  2. Stella Nabwire Abuya                 –           Principal Magistrate
  3. Chrispine Noel Choka Oruo        –           Resident Magistrate

 

KIMILILI LAW COURTS

 

  1. George Rachemi Sagero            –           Ag. Principal Magistrate – JMVB pending
  2. Martha Nanzushi Anyona            –           Ag. Senior Resident Magistrate
  3. Christine Achieng Menya            –           Resident Magistrate

 

SIRISIA LAW COURTS

 

  1. Francis N. Kyambia                   –           Principal Magistrate
  2. Mukabi Kimani                           –           Resident Magistrate

 

BUSIA LAW COURTS

 

  1. Daniel Ogola Ogembo                –           Ag. Chief Magistrate
  2. Margaret Wambani Onditi           –           Senior Principal Magistrate
  3. Mildred Munyekenye                  –           Senior Resident Magistrate
  4. Josephine Nyatuga Maragia        –           Resident Magistrate
  5. Christabel Irene Agutu                –           Resident Magistrate

 

 

RIFT VALLEY PROVINCE:

 

NAKURU LAW COURTS

 

  1. Samuel M. Mungai                    –           Chief Magistrate
  2. Joel K. Ng’eno                           –           Chief Magistrate
  3. Loise  C. Komingoi                     –          Senior Principal  Magistrate
  4. Felix Kombo                              –            Ag. Senior Principal Magistrate
  5. Monica Nyarango Nyakundi         –         Ag. Senior Principal Magistrate
  6. James N. Mwaniki                    –           Principal Magistrate
  7. Mary Immaculate Gwaro            –           Principal Magistrate
  8. Judicaster Nthambi Nthuku        –           Ag. Senior Resident Magistrate
  9. Ritah Mukungu  Amwayi                        –           Resident Magistrate
  10. Mary Anjao Otindo                     –           Resident Magistrate
  11. Kelly Eunice Aoma                     –           Resident Magistrate
  12. Faith Kawira Muguongo              –           Resident Magistrate
  13. Abdilaziz Maalim Mohamed        –           Kadhii II

 

NAIVASHA LAW COURTS

 

  1. Stephen M. Githinji                    –           Chief Magistrate – Judge nominee
  2. Peter N. Gesora                        –           Senior Principal Magistrate
  3. Esther Kimilu                             –            Ag. Principal Magistrate
  4. Shadrack Mwendwa Mwinzi        –            Ag. Senior Resident Magistrate
  5. Selina Nelima Muchungi            –           Resident Magistrate

 

ENGINEER COURT

 

  1.             Martin Kinyua Mutegi                 –           Ag. Senior Resident Magistrate
  2. Georgina Nasaakopakasi            –           Resident Magistrate

 

MOLO LAW COURTS

 

1.         Heston N. Nyaga                           –                   Senior Principal Magistrate

  1. Alice Chemosop Towett               –         Ag. Senior Resident Magistrate
  2. James Helekia Sijenyi Wanyanga –         Resident Magistrate

 

ELDORET LAW COURTS

 

1.         Samuel M. Mokua                      –           Senior Principal Magistrate

  1. Dolphina  A. A. Kayila                –           Principal Magistrate
  2. Elizabeth Chepkoech Tanui        –           Ag. Principal Magistrate (DR)
  3. Stella Nekesa Telewa                –           Resident Magistrate
  4. Pauline Wangari Mbulika            –           Resident Magistrate
  5. Tom Mark Olando                      –           Resident Magistrate
  6. Nicodemus Nyamwega Moseti   –           Resident Magistrate
  7. Zaharani Omar                            –            Kadhi I

4.         Mary Wanja Njagi                      –            Senior Resident Magistrate

 

KAPSABET LAW  COURTS

 

  1. Beatrice M. Mosiria                    –           Principal Magistrate
  2. Gladys Adhiambo                       –           Ag. Senior Resident Magistrate
  3. Barnabas Kibet Kiptoo                –           Resident Magistrate
  4. Caroline Mutenyo Watimmah      –           Resident Magistrate

 

KITALE LAW COURTS

 

  1. Patrick Wandera                        –           Chief Magistrate
  2. Julius Makut Nangea                 –           Senior Principal Magistrate
  3. Jacinta Atieno Orwa                   –            Ag. Principal Magistrate
  4. Peter Wabomba Wasike             –           Resident Magistrate
  5. Carolyne Nyaguthii Mugo           –           Resident Magistrate
  6. Charity Cheruto Kipkorir             –           Resident Magistrate
  7. Habib Salim Vumbi                    –            Kadhi II

 

KERICHO LAW  COURTS

 

  1. Samuel Soita                      –       Ag. Chief Magistrate
  2. Wilson Kaberia                   –      Ag. Senior Principal Magistrate  –  JMVB pending
  3. Joseph Ndururi                   –      Principal Magistrate  –  JMVB pending
  4. Lilian Nafula Kiniale            –      Ag. Senior Resident Magistrate
  5. Judith Achieng Nyagol         –      Resident Magistrate
  6. Byson Benjamin Limo         –      Resident Magistrate
  7. Ezra Masira Ayuka              –      Resident Magistrate

           

SOTIK LAW COURTS

 

  1. Patrick Olengo                           –           Principal Magistrate
  2. Nancy Nang’uni Barasa              –           Resident Magistrate

 

BOMET LAW COURTS

 

  1. Virginia Karanja                         –           Ag. Senior Resident Magistrate
  2. Gideon Kiage Oenga                  –           Resident Magistrate

           

ITEN LAW COURTS

 

  1. Rose Mugeni Ndombi                  –          Ag. Senior Resident Magistrate
  2. Nelly Chepchirchir                     –           Resident Magistrate

 

KABARNET LAW COURTS

 

  1. Samson. O. Temu                      –           Ag. Principal Magistrate
  2. Emily Chemeli Kigen                  –           Resident Magistrate

 

ELDAMA-RAVINE LAW COURTS

 

  1.   Margaret A. Kasera                        –       Ag. Senior Principal Magistrate
  2. Rhoda Yator                                  –       Ag. Senior Resident Magistrate

 

NAROK LAW COURTS

 

  1. Alex Ithuku                                  –         Ag. Senior Principal Magistrate

2.          Temba A. Sitati                               –           Ag. Senior Resident Magistrate

  1. Zainab Abdul Rahaman                 –           Resident Magistrate

 

 

KILGORIS LAW COURTS

 

  1. Angelo Kithinji Rwito                    –            Ag. Senior Principal Magistrate
  2. Amos Kiprop Makoross              –           Ag. Senior Resident Magistrate
  3. Monica Nasiche Munyendo         –           Resident Magistrate

 

KAJIADO LAW COURTS

 

  1. Mathias Okuche                        –           Ag. Principal Magistrate
  2. Mary Ashisero Akala                    –            Ag. Senior Resident Magistrate
  3. Evans Ayiema Mbicha                –           Resident Magistrate
  4.      Juma Khamisi Tsamuo               –           Kadhi I

 

 

KAPENGURIA LAW COURTS

 

  1. Harrison Barasa Omwima           –           Ag. Principal Magistrate
  2. Martin Maina Wachira                 –          Resident Magistrate

 

MARALAL LAW COURTS

 

  1. Charles N. Ndegwa                   –             Ag. Senior Principal Magistrate
  2. Benson Sikuku  Khapoya           –          Ag. Senior Resident Magistrate

 

LODWAR LAW COURTS

 

  1. Edwin K. Mwaita                       –           Principal Magistrate (on interdiction)
  2. Ronaldine Mocho Washika         –           Ag. Principal Magistrate
  3. Isaac Odhiambo Otieno              –           Resident Magistrate

 

KAKUMA LAW COURTS

 

  1. Edwin Wasike Nyongesa            –           Resident Magistrate
  2. Khamis Ramadhani                    –           Kadhi II (Resident at Lodwar)

 

NANYUKI LAW COURTS

 

  1. Tripsisa Wamae                         –           Chief Magistrate

2.         Florence Wangari Macharia         –           Principal Magistrate

  1. Evanson Bett                             –          Ag. Senior Resident Magistrate

 

NYAHURURU LAW COURTS

 

1.                     Denis Mikoyan                          –           Ag. Senior Principal Magistrate

  1. Peter Ndege                              –           Ag. Principal Magistrate

3.         Peter Omuyele Muholi                –           Resident Magistrate

  1. Victoria Achieng Ochanda           –           Resident Magistrate
  2. Alice Wairimu Mukenga              –           Resident Magistrate

 

 

CENTRAL PROVINCE:

 

 

NYERI LAW  COURTS

 

  1. Wilbroda Juma                           –           Chief Magistrate
  2. Susan Ndegwa                          –           Principal Magistrate
  3. Philip Mutua                              –            Principal Magistrate
  4. Joane N. Wambilyanga              –           Senior Resident Magistrate
  5. Christine Wekesa Mulongo         –           Ag. Senior Resident Magistrate
  6. John Ochoe Aringo                     –           Resident Magistrate
  7. Catherine Wanjugu Mburu           –           Resident Magistrate
  8. Kutwaa Mohammed Abdalla        –           Kadhi I

 

OTHAYA LAW COURTS

 

  1. Henry Nyabuto Nyakweba          –           Principal Magistrate
  2. Raymond Kibet Langat               –           Resident Magistrate

 

KARATINA LAW COURTS

 

  1. Daniel M. Ngalu                         –           Ag. PrincipalMagistrate
  2. Sharon Muteitsi Mwayuli            –           Resident Magistrate  

 

MUKURWEINI LAW COURTS

 

  1. Wendy K. Micheni                        –            Senior Principal Magistrate
  2. Vincent Otieno Awino                 –           Ag. Senior Resident Magistrate

 

MURANG’A LAW COURTS

 

  1. Bildad Ochieng                            –            Ag. Chief Magistrate
  2. Thomas Nzyoki                         –           Ag. Senior Principal Magistrate
  3. Brenda Naswa Kituyi                  –          Ag. Principal Magistrate
  4. Jackline Wekesa Mukhwana       –           Ag. Senior Resident Magistrate
  5. James Jesse Masiga                 –           Resident Magistrate
  6. Malampu Abdilatif Silau              –           Kadhi II

 

KANGEMA LAW COURTS

 

1.         Jared O. Magori             –          Principal Magistrate

  1. Edgar Matsigulu Kangoni            –           Ag. Senior Resident Magistrate

 

KIGUMO LAW COURTS

 

  1. Desderias Orimba                      –           Ag. Senior Principal Magistrate
  2. Agnes Mwangi Wahito                –           Ag. Senior Resident Magistrate
  3. Agneta Atieno Ndege Ogonda     –           Resident Magistrate

 

THIKA LAW COURTS

 

  1. Stephen Mbungi             –           Ag. Chief Magistrate
  2. Martha W. Mutuku                      –           Ag. Senior Principal Magistrate
  3. Walter Onchuru                          –           Ag. Principal Magistrate
  4. Jerop Brenda Bartoo                  –           Resident Magistrate
  5. Christine Asuna Okello               –           Resident Magistrate
  6. Esther Wangare Mburu               –           Resident Magistrate
  7. Geoffrey Onsarigo Osoro            –           Resident Magistrate
  8. Isaack Hassan Mohamed Noor   –           Kadhi II

 

GATUNDU LAW COURTS

 

  1. Rosemary Kimingi                     –         Chief Magistrate
  2. Manuela Wanjiru Kinyanjui          –          Ag. Senior Resident Magistrate
  3.             David Munyao Ndungi                –          Ag. Senior Resident Magistrate

 

KANDARA LAW COURTS

 

  1. Peter Nditika                             –           Ag. Senior Principal Magistrate
  2. Cecilia Karimi Kithinji                 –           Ag. Senior Resident Magistrate

 

KIAMBU LAW COURTS

 

  1. John Onyiego                            –           Ag. Chief Magistrate
  2. Charity Chebii Oluoch                –           Principal Magistrate
  3. Diana Rachel Kavedza-Mochache  –      Principal Magistrate
  4. Simon KaigongiArome               –           Resident Magistrate
  5. Lorraine Dinna Ogombe              –           Resident Magistrate
  6. Monicah Njoki Kivuti          –        Resident Magistrate

 

GITHUNGURI LAW COURTS

 

  1.      Jacinta Dibondo Kwena              –           Senior Principal Magistrate
  2. Ngumi Wangeci                         –           Ag. Senior Resident Magistrate
  3. Eric Otieno Wambo                    –           Resident Magistrate

 

KIKUYU LAW COURTS

 

  1. Anne Mwangi                            –           Ag. Senior Principal Magistrate
  2. Elvis Michieka                           –           Ag. Principal Magistrate

 

LIMURU LAW  COURTS

 

  1. Godfrey Oduor                           –           Senior Principal Magistrate
  2. Timothy Ole Tanchu                   –          Senior Resident Magistrate – JMVB pending
  3. Nancy Mwende Nzau Makau      –          Resident Magistrate

 

KERUGOYA LAW COURTS

 

  1. Francis Andayi                           –           Senior Principal Magistrate
  2. Kenneth Kipkurui Cheruiyot        –            Ag. Principal Magistrate
  3. Juliet Atema Kasam                   –           Ag. Senior Resident Magistrate
  4. Yusuf Barasa Mukhula Barasa    –           Resident Magistrate

 

BARICHO LAW COURTS

 

  1. Evans Hezekiah Keago                 –        Principal Magistrate
  2. Stephen Samuel Wadida Jalang’o  –        Ag. Senior Resident Magistrate

 

GICHUGU LAW COURTS

 

  1. Thomas Muraguri Mwangi           –           Principal Magistrate
  2. Mogire Onkoba                          –           Ag. Senior Resident Magistrate

 

WANG’URU LAW COURTS

 

  1. Peter N. Kiama                          –           Principal Magistrate

2.         Teresia M. Mwangi                    –           Principal Magistrate – JMVB pending

3.         Stephen Kalai Ngii                     –           Resident Magistrate

  1. Daffline Nyaboke Sure               –           Resident Magistrate

 

           

EASTERN PROVINCE:

 

EMBU LAW COURTS

 

  1. Alfred G. Kibiru                          –           Ag. Chief Magistrate
  2. Paul Biwott                               –           Senior Principal Magistrate
  3. Robinson O. Oigara                   –           Ag. Snr Principal Magistrate –  JMVB pending
  4. Samuel Kiprotich Mutai            –           Ag. Principal Magistrate
  5. Andrew Githinji Munene              –           Ag. Senior Resident Magistrate
  6. Vincent Obondi Nyakundi           –           Resident Magistrate   – DR
  7. Moses Oyoko Obiero                –           Ag. Principal Magistrate
  8. John Paul Nandi                       –           Ag. Senior Resident Magistrate

 

RUNYENJES LAW COURTS

 

 

SIAKAGO LAW COURTS

 

  1. Agnes Ndunge Makau                –           Ag. Senior Resident Magistrate
  2. Jackson Obuya Omwange          –           Resident Magistrate

 

 

 

           

MERU LAW COURTS

 

  1. Simon R. Rotich                           –            Ag. Chief Magistrate
  2. Dickson Odhiambo Onyango       –            Ag. Senior Principal Magistrate
  3. David Mburu Wanjohi                  –             Ag. Principal Magistrate
  4. Eva Wanjiku Wambugu                –            Resident Magistrate
  5. Mercy Nasimiyu Wanyama           –           Resident Magistrate
  6. Agnes Awuor Aron                       –           Resident Magistrate

 

CHUKA LAW COURTS

 

  1. Benson N. Ireri                           –          Ag. Principal Magistrate
  2. Carolyne Kenda Obara                          –           Senior Resident Magistrate
  3. Hellen Malikia Siika                   –           Resident Magistrate

 

MARIMANTI LAW COURTS

 

  1. Linus Nyakundi Mesa                 –           Ag. Principal Magistrate
  2. Fredrick Mayaka Nyakundi         –           Resident Magistrate

 

NKUBU LAW COURTS

 

  1. Duke Atuti Ocharo                     –           Ag. PrincipalMagistrate
  2. Nerolyne Miraho Idagwa-           Resident Magistrate

 

GITHONGO LAW COURTS

 

  1. Charles Alberto Obonyo Mayamba  –       Ag. Senior Resident Magistrate

 

MAUA LAW COURTS

 

  1. John G. King’ori                         –            Chief Magistrate
  2. Cosmas Mutungwa Maundu       –            Senior Principal Magistrate
  3. John Waweru Wang’ang’a           –           Resident Magistrate
  4. Caroline Kemei                          –           Resident Magistrate
  5. Oscar Muigai Ruguru Wanyaga   –           Resident Magistrate

 

TIGANIA LAW COURTS

           

  1.          Josephat W. Gichimu                 –           Ag. Principal Magistrate
  2. Maiteri D. Wangeci                    –           Ag. Senior Resident Magistrate

 

MACHAKOS LAW COURTS

 

  1. Jesse Njagi Nyaga                    –           Chief Magistrate
  2. Rose Nyanunga  Makungu         –           Ag. Senior Principal  Magistrate (DR)

3          Mwangi Karimi Mwangi              –           Ag. Senior Principal Magistrate

  1. Anne Ruguru Ireri Maina            –            Ag. Principal Magistrate – JMVB pending
  2. Theresa Bosibori Nyangena       –            Ag. Principal Magistrate
  3. Lester Simiyu                            –           Ag. Senior Resident Magistrate
  4. Irene Marcia Kahuya                  –            Ag. Senior Resident Magistrate
  5. Catherine Khakasa Kisiangani    –           Resident Magistrate
  6. Mwaito Salim Juma                   –           Kadhi II

 

MAVOKO LAW COURTS

 

  1. Teresia A. Odera                        –            Principal Magistrate
  2. Peter Oduor Ooko                      –           Ag. Principal Magistrate
  3. Edward Kiprono Too                   –           Ag. Senior Resident Magistrate
  4. Linda Akosa Mumassabba          –           Resident Magistrate

 

KITHIMANI LAW COURTS

 

1.         Davis G. Karani                         –           Principal Magistrate

  1. Martha Akoth Opanga                 –           Ag. Senior Resident Magistrate

 

KANGUNDO LAW COURTS

 

  1. Lawrence N. Mugambi               –             Senior Principal Magistrate
  2. Japheth Cheruiyot Bii                 –            Resident Magistrate
  3. Sinkiyian Nkini Tobiko                –           Resident Magistrate

 

TAWA LAW COURTS

 

  1. Willy Kipkoech Cheruiyot            –           Ag. Senior Resident Magistrate
  2. Hosea Mwangi Nganga              –           Resident Magistrate

 

MAKUENI LAW COURTS

 

  1. Richard Kipkemoi Koech            –           Ag. Principal Magistrate
  2. Melanie Celestine Awino            –           Ag. Senior Resident Magistrate

 

KILUNGU LAW COURTS

 

  1. Patrick Wambugu Mwangi          –           Ag. Senior Resident Magistrate
  2.    Everlyne Makungu Onzere           –           Resident Magistrate

 

MAKINDU LAW COURTS

 

1.         Gerald Muuo Mutiso                   –           Ag. Principal Magistrate

  1. Douglas Machage                      –           Principal Magistrate  –  JMVB pending
  2. Elizabeth Murugi Muiru               –           Resident Magistrate

 

KITUI LAW COURTS

 

  1. Beatrice Muthoni Kimemia          –           Principal Magistrate
  2. Albert Saitabau Lesootia-           Ag. Senior Resident Magistrate
  3. Rose Ombata                            –           Resident Magistrate
  4. Ali Dida Wako                           –           Kadhi II

 

 

MUTOMO LAW COURTS

 

  1. Joseph N. Nyakundi                  –           Ag. Senior Principal Magistrate
  2. Sandra Achieng Ogot                 –           Resident Magistrate

 

MWINGI LAW COURTS           

 

  1. Hezron Moibi Nyaberi                 –          Ag. Senior Principal Magistrate
  2. Margaret Wanjeri Murage            –            Ag. Senior Resident Magistrate
  3. Grace Wangui Kirugumi              –           Resident Magistrate

 

KYUSO LAW COURTS

 

  1. Ben Mararo                                    –            Principal Magistrate
  2. Erick Musyoka Mutunga                 –           Resident Magistrate

 

MARSABIT LAW COURTS

 

  1. Boaz Maura Ombewa                   –           Ag. Principal Magistrate
  2. Tom Mbayaki Wafula                    –           Resident Magistrate
  3. Abdi Osman Sheikh                      –           Kadhi II

 

ISIOLO LAW COURTS

 

  1. Joan Irura                                      –           Ag. Principal Magistrate
  2. Robert Gitau Mundia                      –           Resident Magistrate
  3. Kunyuk John Tito                           –           Kadhi II

 

MOYALE LAW COURTS

 

  1. Sogomo Gathogo                          –           Senior Resident Magistrate – JMVB Pending
  2. Vincent Okello Adet                       –           Ag. Senior Resident Magistrate
  3. Abdullahi Mohammed                    –           Kadhi I

 

COAST PROVINCE:

 

MOMBASA LAW COURTS

 

1.         Maxwell Gicheru                        –           Chief Magistrate (Court 1)

2.         Stephen Riechi                          –           Chief Magistrate – Judge nominee

  1. Joyce Mkambe Gandani-           Senior Principal Magistrate
  2. Richard O. Odenyo                    –           Senior Principal Magistrate
  3. Samuel Kimunya Gacheru          –           Principal Magistrate
  4. Justus Mulei Kituku                   –           Ag. Principal Magistrate
  5. Ben Mark Ekhubi                         –            Ag. Senior Resident Magistrate (Ag. DR

Civil, Commercial & Admiralty & Family Di

  1. Betty Chepkemei Koech               –           Ag. Senior Resident Magistrate
  2. Irene Ruguru Ngotho                     –           Ag. Senior Resident Magistrate (Ag.DR Const.

Judicial Review & Land Div & HCCR Div)

  1. Renee Musimbi Kitagwa                –           Resident Magistrate
  2. Vicky Adhiambo Kachuodho        –            Resident Magistrate
  3. Lilian Tsuma Lewa                       –            Resident Magistrate
  4. Dorothy I.N.N. Wekesa                –                                                    Resident Magistrate
  5. Geoffrey Ontita Kimang’a             –                                                     Resident Magistrate
  6. Abraham Karugia Gachie            –           Resident Magistrate
  7. Viola Jepkorir Yator                    –           Resident Magistrate
  8. Jane Wambui Kamau                 –           Resident Magistrate
  9. Al Muhdhar A. Hussein              –           Chief Kadhi
  10. Athman Abduhalim Hussein        –           Principal Kadhi
  11. Salim Mwidadi Abdullah              –           Kadhi II

 

SHANZU LAW COURTS

 

1.         James Omburah                        –            Senior Resident Magistrate

  1. Anastasia Gathoni Ndung’u        –           Resident Magistrate

 

MALINDI LAW COURTS

 

1.         Charles C. Mbogo                      –            Chief Magistrate

  1. Liz Lynne W. Gicheha                –           Senior Principal Magistrate
  2. Yusuf Abdalla Shikanda              –           Ag. SeniorResident Magistrate

4          Caroline Muthoni Njage              –           Resident Magistrate

  1. Janette Wandia  Nyamu              –           Resident Magistrate
  2. Salim S. Mohammed                 –           Kadhi I

 

GARSEN LAW COURTS

 

  1. James Macharia Muriuki-           Ag. Principal Magistrate
  2. Stephen Munene Nyaga-           Resident Magistrate
  3. Rashid Kokonya Otundo-           Kadhi II

 

KALOLENI LAW COURTS

 

  1. Sylvia R. Wewa                         –           Principal Magistrate

 

KILIFI LAW COURTS

 

  1. Mildred Obura                            –            Principal Magistrate
  2. Dennis Abraham Kinaro              –           Senior Resident Magistrate  –  JMVB pending
  3.     Leah Njambi Waigera                 –           Ag. Senior Resident Magistrate
  4. Leah Nekesa Kisabuli                –           Resident Magistrate
  5. Talib B. Mohammed                   –           Kadhi I

 

 

 

VOI LAW COURTS

 

1.         Samuel Wahome                       –            Senior Principal Magistrate

  1. Eugene Melville Kadima             –           Resident Magistrate
  2. Swaleh Mohamed Ali                  –           Kadhi II

 

MARIAKANI COURT

 

1.         Nathan Shiundu Lutta                   –           Ag. Senior Principal Magistrate

  1. Michael Kizito                            –           Principal Magistrate – JMVB pending
  2. Lewis Kamanga Gatheru            –           Resident Magistrate

 

WUNDANYI LAW COURTS

 

  1. Isaac Karasi Orenge                  –           Ag. Principal Magistrate – JMVB pending

2.          Gerhard Gitonga Muchege          –           Resident Magistrate

 

TAVETA LAW COURTS

 

  1. Robinson K. Ondieki                    –            Principal Magistrate
  2. Wilson Kipchumba Kitur              –           Resident Magistrate

 

KWALE LAW COURTS

 

  1. Elizabeth Katiwa Usui                –          Ag. Senior Principal Magistrate
  2. Christine Mukami Njagi              –           Resident Magistrate
  3. Paul Kipkemoi Mutai                  –           Resident Magistrate
  4. Bedzenga Said Khamis               –          Kadhi I

                       

LAMU LAW COURTS

 

  1. Johnstone Munguti                      –          Ag. Senior Principal Magistrate
  2. David Muchangi Ireri                  –           Ag. Senior Resident Magistrate
  3. Julian Kabugo Ndeng’eri             –           Resident Magistrate
  4. Hamisi M. Mshali                      –            Kadhi I

 

HOLA LAW COURTS

 

  1. Dennis Matutu Kiprono                  –                                    Ag. Senior Resident Magistrate
  2. Sheikh M.Hassan                       –            Kadhi I

                                               

NORTH-EASTERN PROVINCE:

 

GARISSA LAW COURTS

 

  1. Margaret Wachira                       –           Chief Magistrate

2          Bernard N. Ndeda                      –            Ag. Senior Principal Magistrate

  1. Victor Karago Asiyo                   –           Resident Magistrate
  2. Mvudi Masoud Makange-           Kadhi II   (Daadab)

4.         Juma  A. Abdalla                        –           Kadhi I

 

WAJIR LAW COURTS

 

  1. Linus Pogh’on Kassan                –           Principal Magistrate
  2. Bildad Rogoncho Kimwele          –           Resident Magistrate
  3. Muktar Billow Salat                    –           Kadhi II  (Habaswein)
  4. Abdullahi Abdiwahab Mursal       –           Kadhi II

 

 

MANDERA LAW COURTS

 

  1. Charles Soi Mutai                      –           Ag. Senior Principal Magistrate
  2. Duncan Kiptoo Mtai                   –           Resident Magistrate
  3. Galgalo Adan                             –           Kadhi II

 

 

BREAKDOWN

 

TOTAL NO. OF MAGISTRATES                       :       454

       

REGISTRARS (Including Deputies & Assistants    :      

 

MAGISTRATES DOING ADMIN WORK

(JTI, OCRJ, OCJ, OPJ and RHC)                      :      

 

DEPUTY REGISTRARS (IN COURTS)                :      

 

KADHIS                                                     :

 

MAGISTRATES    (in Courts)                  :       –  430   

 

MAGISTRATES (in Administration)                   :       –    26

Scroll Up